Podorlický skanzen Krňovice
Podorlický skanzen Krňovice
Nacházím se: Domovská stránka / Dřevozpracující družstvo / Dřevostavby / Pro vážné zájemce

Pro vážné zájemce

Pokud Vás již představené materiály přesvědčily, že dřevostavba je to, co by Vám pro bydlení či jiný účel vyhovovalo, nabízíme ještě pár doplňujících informací a malé shrnutí.

 1. Stavby lze provádět jako stavebnice v prostoru firmy včetně krovu a přivézt na místo stavby, kde jsou cca během 3-5 dní smontovány pod podstřešní fólii.
 2. Na místě je předem (či souběžně se zhotovováním stavebnice) zhotoven základ s vývody sítí apod.
 3. Vlastní dokončení stavby je závislé zpravidla na požadavcích zákazníka na rozsah dodávaných prací a spolupráci s místními řemeslníky. Obvyklý termín dokončení je cca 1 - 2. měsíce.
 4. Stavby provádíme výhradně ze suchého řeziva (máme vlastní přesnou pilu). Technologicky se jedná o stavby z masivních dřevěných trámů se zaizolovanými vodorovnými spárami. Nároží jsou řešena jako tradiční úplné oboustranné rybinové pláty. Jde o zcela tradiční technologii, která se osvědčila po mnoho generací.
  Vážní zájemci 2
 5. Termíny realizace mnohem více závisí na "papírové" přípravě výstavby. Předem je naprosto vyloučené s určitostí říci, za jak dlouho lze získat stavební povolení a veškeré náležitosti. Získání stavebního povolení je závislé na náladě mnoha úředníků a tak lze pouze konstatovat, že může být vydáno za cca 3 měsíce, ale také třeba za 1,5 roku (vlastní zkušenost) !!! Do procesu vydávání stavebního povolení zasahuje nezanedbatelný počet osob a i jediný z nich dokáže celý proces zastavit i na dlouhé měsíce. Řešili jsme i případy, kdy takto blokoval vydání povolení jeden ze vzdálených sousedů více než rok (díky nekonečným odvoláváním apod.). Rovněž jsme se stali přímými účastníky rozhovoru s referentem úřadu, který před investorem prohlásil, že udělá vše proto, aby roubenka nestála (ve venkovské zástavbě !) protože se mu tyto stavby nelíbí ...
 6. Zmíněné 3 měsíce na výstavbu samozřejmě závisí i na kapacitě firmy a termín je závislý na včasném nasmlouvání díla. Zakázky jsou zhotovovány v pořadí, v jakém jsou sjednávány.
 7. Pro stavby dodáváme na přání i stavebně truhlářské výrobky - okna, dveře, schodiště apod. Vyrobíme také kuchyňské linky nábytek, zahradní prvky - pergoly domky apod.
 8. Cenově se roubené stavby pohybují cca od 16.500 za 1 m2 (cenová úroveň roku 2010) podlahové plochy (přízemí + podkroví). To znamená, pokud je zastavěná plocha např. 96 m2, pak je obytná plocha cca 2 x 89 m2 = 178 m2. Cena stavby by byla orientačně 2,9 mil. Kč.  Cena je za stavbu "na klíč", tzn vč instalací, koupelny, topení, kanalizace (ČOV), střešní krytiny apod. - stavba je k nastěhování. Vše samozřejmě ve standardním provedení. Nadstandardní konstrukce a zařízení je třeba řešit individuálně (tepelné čerpadlo, podlahové vytápění, luxusní sanita apod. Pro vážné zájemce a pro každou stavbu předem zpracujeme podrobnou cenovou nabídku.
  Vážní zájemci 3

 9. Samozřejmě lze i řešit jiné varianty výstavby - pouze výrobu stavebnice, postavení hrubé stavby apod. Obecně platí, že se zvětšující se velikostí domu cena za 1 m2 klesá. Důvodem je téměř konstatntní náročnost roubení.
 10. S ohledem na celkovou cenovou nákladnost stavby nedoporučujeme stavby bez užitného podkroví (nízké přízemní stavby). Za minimum prostředků je získána prakticky 2 násobná podlahová plocha. Cena přízemních staveb se pohybuje na úrovni cca 21.500 Kč za 1m2 podlahové plochy. Opět v cenové relaci roku 2010.
 11. Cena projekčních prací (v případě zájmu) je závislá na investičních nákladech stavby a rozsahu prací. Běžně zajišťujeme pouze územní a stavební řízení. Pokud stavbu provádí naše firma, není nutné zhotovovat prováděcí dokumentaci. Cena projekce se pohybuje mezi cca 50 - 90 tis. Kč (jedná se o zakázkový projekt, nikoli opakovaný typový). Typové projekty prakticky nemáme - s ohledem na unikátní místní podmínky na staveništi a na možnosti lokality a okolní zástavby. Jistě je možné použít některý z realizovaných projektů s případnými drobnými úpravami, ale z vlastní zkušenosti je zřejmé, že v průběhu prací investor zjistí, že potřebuje tolik úprav a změn, že z již realizovaného projektu zbyde pouze shodná zastavěná plocha.
 12. Naše firma se snaží o zachování tradic a architektonických zásad. Z těchto důvodů se bráníme opakované výstavbě stejných objektů od Brna po Aš. Naše stavby a architekturu obecně chápeme jako prvek utvářející vzhled a charakter krajiny po dlouhá desetiletí a z tohoto hlediska se nám jeví cenový rozdíl mezi typovým projektem a zakázkovým jako zanedbatelný s ohledem na architektonickou čistotu stavby, její proporce, vhodnost umístění v dané lokalitě apod. Stavba je vizitkou nejen projektanta a stavební firmy (to funguje v prvních letech), ale je trvalou vizitkou svého majitele. Kolikrát se díváte po krajině a stavbách kolem sebe a ptáte se, co že to kdosi dokázal postavit? Za cenu pouhých cca 2 - 3 % z nákladů na celou stavbu definujete základní parametry stavby a to, zda Vás bude okolí obdivovat nebo nevěřícně kroutit hlavou. Parametry, které již později při stavbě nezměníte. Součástí projektové přípravy a dokumentace je i 3D prostorový model stavby.
 13. Roubené domy nemusí být pouze klasické - staročeské, ale lze stavět i velmi moderní a zajímavé konstrukce.
  Vážní zájemci 4
 14. Rodinné domy stavíme ve velikostech dle přání zákazníka od cca 90 do cca 300 m2 (není limitem) podlahové plochy.
 15. Při návrhu jsou samozřejmě respektovány požadavky zákazníka - půdorysné dispozice, vzhled stavby a samozřejmě místně typická architektura (provedení oken, dveří, lomenice, zdobení trámů apod.).
 16. Celá problematika dřevostaveb je u nás poměrně mladá (samozřejmě historická tradice je dlouhodobá a neoddiskutovatelná), a je proto třeba věnovat více času vyjasnění požadavků zákazníků a možností použité technologie. Totéž platí při zpracování projektů jinými odborníky. Dřevostavby tohoto typu dosud nejsou v našich končinách zcela obvyklé a při jejich navrhování a konstrukci je třeba dodržovat řadu zásad a odlišných postupů ve srovnání se zděnými stavbami. Podcenění odlišností může vést k problémům při výstavbě a prodražování stavby.

 17. Při porovnání se sruby kanadského typu, které jsou z kulatých kmenů bez opracování, jsou tradiční roubené stavby výhodnější. Architektonicky mnohem lépe zapadnou do venkovské zástavby. V našich krajích se z neopracovaných kmenů až na výjimky nestavělo (hospodářské stavby, seníky, stavby mimo obce …) již cca od 16. stol. (minimálně se používaly tzv. polštáře - tj. trámy otesané ze dvou pohledových boků). Další nevýhodou staveb z neopracovaných kmenů jsou nerovnoměrně silné stěny - vznikají problémy s instalací nábytku, na šikmé plochy sedá prach, stěny mají nerovnoměrné tepelně izolační vlastnosti. Další výhradou je, že tyto stavby jsou budovány z mokrého dřeva, tzn. hrubou stavbu je třeba nechat cca 1 rok doschnout a teprve pak dokončit. Navíc nelze příliš ovlivnit vznik jádrových trhlin a jejich nevhodná expozice značně ovlivňuje životnost a další vlastnosti staveb. Zajímavá jistě bude cena této stavby.
Další informace lze získat i včetně obrazového materiálu na informačních panelech o dřevostavbách, které byly zhotoveny ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a podnikem Lesy České republiky. Ke stažení zde.
 
Vážní zájemci 1
NOVINKY E-MAILEM
Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje
Místní akční skupina NAD ORLICÍ
Turistická oblast Hradecko
Regionální produkty Hradecko
Projekt štípače byl spolufinancován Evropskou unií
Regionální kancelář kongresové a incentivní turistiky Hradec Králové
Zahradní technika Rolc
Kapesní katalog
Kudy z nudy
© 2009 Podorlický skanzen Krňovice

Vytvořilo Optimato - kreativní internetová agentura
Mapa stránek   Všechna práva vyhrazena